Elektro Gitar Kaydı Nasıl Yapılır?

11th Nis 2015 Artline Blog, Genel

Herkese Merhabalar;
İster ev ortamında ister stüdyo ortamında elektro gitar kaydı için bazı önemli hususları sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle temelde elektro gitar kayıt tekniklerini 2 ana gruba toplamak mümkün. Birincisi gitar anfisini mikrofonlamak suretiyle yapılan kayıtlar. İkincisi de bazı simülatörler kulanarak direkt olarak mixer üzerinden yapılan kayıtlar.
Ben yazının bu bölümünde direkt olarak mikser üzerinden yapılan kayıtlar üzerinde duracağım. Zira bir çok ev ortamında çevreye yayılacak gürültü sebebiyle gitar anfisini mikrofonlayıp kayıt alma olanağı olmadığını düşünecek olursak (tabiki oldukça anlayışlı komşularınız var ise birşey diyemem), konuya bu kısımdan başlamak daha faydalı olacaktır.
Anfinizle birlikte kullandığınız gitar efekt cihazlarını ya da tekli pedalları direkt olarak bilgisayarınıza yada mixerinize bağladığınızda duyulacak olan sesler kesinlikle rahatsız edici ve sinir bozucu olacaktır. Çünkü elinizdeki cihazlar ile sisteminiz arasında emepdans uyumsuzluğu vardır. Bu sebeple kayıt sisteminiz gitarınızın yaydığı frekansları doğru olarak algılamaz ve ortaya sinek vızıltısını andıran bir gitar soundu çıkar. İşte bu noktada yardımımıza direct box ya da kabin simülatörleri (cabinet emulator) koşar. Bu simülatörler gelen sinyali sanki seçtiğiniz kabinden çıkıyormuş gibi gösterir ve kayıt sisteminize uyumlu hale getirerek çıkışa verir. Bu noktadan sonra artık gerçek bir anfiden aldığınız sesler gibi sesler duyabilirsiniz. Günümüzde bir çok kayıt stüdyosunda gitar kayıtlarında bu simülatörler kullanılmaktadır. Ayrıca uygun fiyatları ile de gayet ucuz ve başarılı çözümlerdir. Öte yandan günümüzde üretilen hemen hemen bütün çoklu efekt cihazlarında ( line 6, behringer v-amp, yamaha magic stomp vs..) çeşitli kabin ve anfi simülatörleri bulunmaktadır. Eğer bu tür aletlerden kullanıyorsanız ayrıca bir kabin simülatörü kullanmanıza gerek yoktur. Fakat elinizde analog pedallardan oluşan bir setup’ınız varsa çıkışında mutlaka bir kabin simülatörü kullanmalısınız. Gitar soundunuzu ayarladıktan sonra artık kayda hazırsınız.