Bass Gitarı Nasıl (Slap) Tokatlamalı ?

10th Nis 2015 Artline Blog

Kısaca, baş parmak ile tele şaplak atınız ve diğer telleri işaret parmağınla yukarı koparacakmış gibi çekin.Bu iki teknik yani tokat ve patlak ses Slap bass tekniğinin iki unsurudur.

Yeni başlayan Slapperlar için ipuçları nelerdir?

Dinleyerek konsantre ol ve hisset. Çıkardığın sesleri duymak için kullaklarını, tekniğini geliştirmek için dokunma duyunu kullan.Son ulaşacağın noktada, istediğin sesi ve oynaklığı en az eforla elde etmelisin.

Ritimlerin eksersizini yap ve bir davulcu ile çalış.Hızlanmadan önce daima yavaş başla.Yavaşı başaramazsan büyük olasılıkla hızlıyı da yapamayacaksın demektir.Mevcut olan en fazla tarzdan öğrenmek iyi bir yöntemdir, böylece yanlış yerlere yönlenip boş yere alıştırma yapmamış olursun.

Alıştırma yapmak mükemmeli yaratmaz ancak mükemmel alıştırma mükemmeli yaratır.Ben zor olan yoldan öğrendim.. ve şimdi sık sık, kötü alışkanlıklardan edindiklerimi yok etmeye çalışıyorum.Eğer henüz başlıyorsanız bu slap bass dersleri size iyi bir başlangıç olacaktır.

Slap için hangi tip telleri öneriyorsununuz?

Burada herşey sizin aramakta olduğunuz ses ve duyguya bağlıdır.Slap basscıların çoğu hafifçe dokunmayla parlak ses elde etme eğilimindedir. Hafif gauge(ayar) telle, genellikle bu iş için daha iyidir.Yeni teller de gevrek, pırıl pırıl, yepyeni farklı bir dünyanın, içe işleyici seslerini elde edebilisiniz.Ben slap bass için Ernie Ball Slinky Pinks tellerini kullanıyorum.

Slap tekniği sürekli bir değişim sürecinde olduğundan, bunu tam olarak doğru yapmanın bir yolu yoktur.Tek parmağınızı veya tüm parmaklarınızı kullanabilirsiniz tellere kuvvetli veya yumuşak basabilirsiniz.Ana fikir sadece sağ elinizle tamamiyle farklı bir diğer ses çıkarmaktır.

Bass ı tokatlamada farklı teknikler nelerdir?Riff alıştırmaları?

Yukarıda da belirtildiği gibi slap devamlı gelişim içinde, bu nedenle her zaman farklı bakış açıları olacaktır.Her gün yeni şeyler bulunmakta..ve kimbilir belki siz yeni bir funky tarzını ortaya çıkaran ilk kişi olacaksınız.

Ben kendi tekniğimi geliştiriken 2 şeye kendimi odakladım.Bunlar ses ve beceriklilik- tir.Çıkardığım sesi, tekniğime yol göstermesi için kullanırım, yani önce ses sonra teknik.. Sesi beğendiğim takdirde tekrar çıkarmayı ve bu sesle neler yapabileceğimi düşünürüm.Ayrıca, bir ton çıkarmaya çalıştığımda etkili olacak bir hareket geliştirmeye de gayret ederim.Az fiziksel gayret ile en optimal performansı sağlamak önemlidir.Bazen slap vuruş açısında yapacağınız ufak bir ayarlama dev bir farklılık yaratabilir.Slap olayına genelde en bilinen yaklaşım yukarıda anlatıldığı kadarıyla; baş parmakla vurmak, işaret parmağıyla çekmek denilmekteyse de bazı farklı tekniklere değineceğim.Açık el veya avuç içi ile, parmak uçlarını kullanarak telleri tokatlayan bascılar gördüm.Baş parmakla telin çekildiği tekniklerde vardır.Bazıları sapa yakın, bazıları köprüye yakın slap atmakta.Bazılarının teknikleri slapping e daha fazla odaklanıp en az tel çekmek tarzında.. ve bazıları sadece çekme yoluyla turp gibi sağlam sesler elde etmekte.Bir çok bascı ince telleri bir veya iki parmakla çekmekte,( her ne kadar güm güm vurulan akorlarda tüm parmakları kullanmak harika bir şey olsa da).Parmak tırnaklarıyla tellere fiske atarak temiz ses çıkaran insanlarda gördüm..

Olanakların çok olduğunu düşünüyorum.Hedef, istediğiniz sesi çıkarmak olmalıdır.Riff alıştırmalarına gelince; size önerim; davul vuruşlarını taklit ediniz.Geliştireceğiniz teknik ne olursa olsun davul vuruşlarını düşünmek her zaman fayda sağlar..Daha da olayı ayrıntılamak istiyorsanız, gross cass pedalını taklit ederek hissediniz veya trampet&hi-hat .Bence slap için en iyi şey budur, bir davulcu ve bir melodi..

Daha doğru bir teknik yapmaya gerçekten gayret ediyorum..benimkisi bana uyduruk geliyor..Slap ve tel çekme tekniğimin verimliliğini arttırmanın en iyi ve çabuk yöntemi nedir?

Slap yaptığınız notayı çok yavaş çalışınız.O notayı istrikrarlı şekilde tekrarlayıp tertemiz ses çıkarana kadar hızlanmayın.Daha sonra birden fazla nota uyguluyarak, değişik ritm kalıplarıyla slap yapınız.Bir kez daha tekrarlıyorum.. Temiz çalamadığınız birşeyde asla hızlanmayınız. Şimdi yukarıda anlatılanları bu defa tel çekmek için yapınız.Sonra slap ve tel çekmeyi beraber uygulayınız.Esas fikir, kesinlik geliştirmek ve en temel seviyede olduğunu düşünmek olmalıdır..

Yeni bir bass gitar alacağım.Slap için nasıl bir gitar tavsiye edesiniz?

Hemen hemen her bass gitarın slap yapmaya uygun olduğuna inanıyorum. Özellikle iyi bir biçimde tertibatı varsa.. Bunları söylemekle ben şu anda gerçekten Fender ve Music Man bass gitarlarını çok beğeniyorum.Modern slap sesi istiyorsanız, dünyaca meşhur Music Man Stingray basslarını öneririm.Slap için bilinen en iyi bass gitar markalarından biridir.Başarılı eski bir dönemde yapılmışlardan birini tercih edecekseniz Fender P Bass (Precision) tavsiye ederim.Bu süper bass gitar size klasik funky sesini verecektir.Bu arada şunlarıda ilave edeyim; Daha canlı, enerjik bir ton istiyorsanız sapı armut ağaçı, olgun ve yumuşak bir ton istiyorsanız gül ağaçı sapları tercih etmelisiniz.Tabii, bir sürü değişik ağaçlardan yapılmış çok güzel bass gitarlarda olduğunu unutmayınız..Hangi sesi ve nasıl bir his verecel bass ı seçmek tamamiyle size kalmış bir karar olmalıdır..En son bulup beğeneceğiniz bir garajdan arta kalmış çöplükte bulduğunuz bir bass da olabilir.

Slap için nasıl bir bass ve amfi düzeni olmalı?

Bu konuda benim fikrim: şayet bass gitarınız ses çıkarıyorsa onu tokatlayabilirsiniz. Unutmayın önemli olan çalandır-alet değil.. bunu söyledikten sonra, basınız ve amfiniz için tokatlamayı kolaylaştıracak bazı ayarlar mevcuttur.Basınızın sapının dümdüz olduğundan emin olun.Sapın düzgünlüğünü kiriş çubuğuyla (truss bar) ayarlayabilirsiniz.Ayar vida somunu sapın başında veya dibinde bulunur.Vida somununu hafifçe sağa döndürdüğünüzde sap ileriye doğru kavislenecektir.. sap geriye doğru kavisliyse somunu sola çevirerek ayar yapınız.Sapın hangi tarafa kavis yaptığını anlamanın kolay bir yolu, gözünüzü sapın en üst köşesine yerleştirerek sapın yan tarafından aşağıya doğru bakmaktır.Somunda direnç hissetiğiniz an zorlamayınız..Basınıza zarar verebilirsiniz.İşin ehli bir ustaya gidiniz.Dikkatli olursanız sap ayarı oldukça basit bir iştir