Davul Soundunuzu Geliştirin!

11th Nis 2015 Artline Blog, Genel

Dom Famularo ‘ dan

40 Ülkeyi aşan dünya  seyahatlerimde birçok davulcuyla tanıştım. Bana sordukları sorularda ise hep benzer şeylerdi. Davulcular hep aynı…. Heyecanlı, meraklı ve hep yeni fikirleri denemeye açıklar. Bunu seviyorum.
En sık sorulan sorulardan biri ise soundu geliştrimek ile ilgiliydi.

Davul setlerimizde ürettiğimiz sound lar müziksel algılarımızın bir uzantısıdır. Bunun için stilimizi geliştirmek çok önemlidir. Kullandığınız ziller, kullandığınız tahta, kullandığınız bagetler ve en önemlisi kullandığınız deriler soundunuzu yaratırlar. Soundumu çok yakından etkileyen iki şey vardır. Biri kullandığım derilerin türü ikincisi ise akord etme sürecim. O zaman deri kombinasyonuyla başlayalım. Remo okadar çok çeşitli deri türlerine sahiptirki üretemiyeceğiniz hiçbir sound yoktur fakat aklınızdaki tam istediğiniz soundu üretebileceğiniz kadar spesifik derileri vardır. Eğer yakınınızdaki bir remo bayisine giderseniz ve onlara elde etmek istedğiniz tonu, favori davulcularınızı ve ne çeşit bir davula sahip olduğunuzu sölerseniz bu gerçekten en iyi deri için seçiminizi daraltıcaktır.

Ben (birch ) huş ağacı fanıyım. Trampetim dahil tüm davullarım huş ağacından yapılmıştır. Trampetle başlayalım…5 ½ x 14” bir trampet kullanıyorum. Remo Kumlu Ambassador üst der ive Ambassador alt deri var üstünde. Tercihim trampetin gruptan sıyrılması ve davul setinden hariç olarak bir derinliği olmasıdır. Trampette kullandığım akord ise üst deri alt deriye oranal daha gevşek tutmaktır. Bölelikle derin ve zengin bir ton elde ediyorum. Çok çeşitli türlerde çalarken bu ton bana yumuşaktan serte çok sesliden sessize büyük bir yelpaze sunuyor ve tek tek tüm vuruşlarım açıkca anlaşılıyor. Ama bu sadece benim önerim. Siz kendi soundunuzu ken di isteğinize göre şekillendirin.

Kros için derin ve açık bir sound u seviyorum ve içine hiçbir susturucu koymuyorum. Deri olarak Power Stroke 3 kullanıyorum ön ve arkada .Power Stroke 3 ile beraber gelen O Ring ile dış deride bir delik açtım. Deliği tam ortaya değilde yanlara yakın bir şekilde açtım bölece ses bir anda dışarı çıkmıyor. Ses bölelikle kros tarafından yakalanıyor ve derileri titreterek huş ağacının derinliğini veriyor. Dış deriyi biraz daha gergin akord ederek soundumu elde ediyorum.