Ahmet Sönmezler – Koyunbaba

11th Ara 2015 Mastering

Koyunbaba, Ahmet Sönmezler’den dinlenir

Kıbrıslı klasik gitar virtüözü Ahmet Sönmezler’in ilk solo albümü ‘Koyunbaba’ A.K. Müzik etiketiyle yayımlandı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nin Peabody Müzik Konservatuvarı’nda master; Arizona Üniversitesi Müzik Okulu’nda doktora derecelerini tamamlayan Ahmet Sönmezler, ünlü Berklee Müzik Okulu’ndan da Steve Vai Specialist sertifikası almaya hak kazandı. Akademik başarılarla başlayan müzik kariyerini çok sayıda konser ve festival performansıyla güçlendiren Ahmet Sönmezler sadece Kıbrıs’ta değil; dünyanın bir çok köşesinde müzik çevrelerinin dikkatini çekti.
Avusturya’da Kammermusik Festival ve Summer Academy, İtalya’da Cortona Contemporary Müzik Festivali ve Soundescape Festivali, Amerika Birleşik Devletleri’nde Tucson Spanish ve Flamenco Festivali gibi etkinliklere katılan Sönmezler bu arada Full Bright tarafından düzenlenen ‘Cyprus Violin and Guitar Duo’ programlarında yer aldı.

Ahmet Sönmezler, uzun zamandır merakla beklenen ilk albümü ‘Koyunbaba’da albüme ismini veren çok ünlü parçanın yanı sıra klasik gitar repertuvarının farklı dönem ve tarzlara ait önemli yapıtlarını seslendiriyor. Carlo Domeniconi, Sergei Rudnev, Joao Pernambuco, Konstantin Vassiliev, Johann Anton Logy, Heitor Villa-Lobos gibi bestecilere yer veren gitarist ‘Katibim-Üsküdar’a Gider İken’ düzenlemesiyle ve ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ varyasyonuyla aşina olduğumuz parçalara gitarıyla virtüöz dokunuşu getiriyor.

Girne Amerikan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölüm başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sönmezler, ‘Koyunbaba’ albümünde dinleyiciye sunduğu ifade gücü ve ton ile Kuzey Kıbrıs’ın duvarlarını aşarak bir kez daha dünyaya açılıyor.